Co jsou to PUFA mastné kyseliny a proč je neužívat?
.png)
PUFA (polynenasycené mastné kyseliny) jsou typ tuků, které mají ve své struktuře více dvojných vazeb. To je dělá pružnějšími, ale zároveň méně stabilními (ve srovnání např. s nasycenými mastnými kyselinami). Když jsou vystaveny kyslíku, teplu nebo světlu, snadno oxidují – podobně jako když se olej nechá dlouho otevřený a začne žluknout.
V těle i na pokožce mohou PUFA hrát důležitou roli, například jako součást buněčných membrán. Problém nastává, když se začnou rozkládat (oxidovat), protože pak vznikají škodlivé látky, které mohou přispívat k zánětům nebo stárnutí pokožky.
Historie a kontroverze kolem PUFA
Polynenasycené kyseliny (PUFA) jsou velmi kontroverzním tématem z jednoho prostého důvodu: nabourávají obecně přijaté přesvědčení o “zdravých tucích”.
Když se podíváme zpět do historie, zjistíme, že naši předkové používali především oleje živočišného původu. Každé zvíře, které porazili, využili od nosu až po ocas na vše, co se dalo: vařili z masa i vnitřností (např. játra, vývar z kostí apod.), používali mléko, máslo i sádlo, a to také v péči o pleť. Jenže pak na trh vstoupily velké společnosti a puf, objevily se PUFA.
Vše začalo tím, že se ve 40. letech začaly k výrobě barev a laků používat nenasycené oleje ze semen rostlin jako je sója nebo len, a také oleje z rybího tuku. Jejich hlavní přidanou hodnotou byl fakt, že vlivem vzduchu, tepla a světla velmi rychle vysychaly.
Jak rozvoj průmyslu pokračoval, přesunula se produkce rostlinných olejů směrem k zemědělství. V poválečných letech se snažili zemědělci udržet svépomoci nad vodou, a začali tak oleje přidávat do krmiv - jejich vlivem totiž zvířata rychleji ztloustla. A tak začala éra průmyslového pěstování olejnatých semen.
U zvířat to ale neskončilo: někdo se totiž rozhodl, že když jsou rostlinné oleje dost dobré pro zvířata, jsou dost dobré i pro lidi. Trvalo jen několik desetiletí, než se rostlinné oleje, kdysi považované za oleje průmyslové, staly hlavní součástí naší stravy a přesvědčení, že je to to nejzdravější, co našemu tělu můžeme dát.
Rozjela se masivní kampaň proti nasyceným tukům, jako je lůj, sádlo nebo máslo, a ty tak upadly v nemilost. Na jejich místo nastoupila celá řada dietních a zpracovaných potravin a s rozmachem (nejen) dekorativní kosmetiky se levnější rostlinné oleje dostaly i tam.
V čem je problém
Pojídáš doplňky stravy s Omega 3 kyselinami? Možná je na čase přestat. Omega 3 jsou totiž také PUFA, a kvůli své nestabilitě jsou (nebo alespoň můžou být) zodpovědné za spoustu nežádoucích procesů ve tvém těle.
PUFA jsou náchylné k oxidaci, což může vést k poškození buněk, zvýšení zánětů a urychlení stárnutí. Oxidované tuky také zpomalují produkci energie v buňkách a zvyšují hladinu kortizolu - ten zpomaluje funkci štítné žlázy a tím metabolismus. Tělo neumí polonenasycené kyseliny efektivně zpracovat, a tak při nadměrné konzumaci částečně zůstávají v cévách a narušují hormonální rovnováhu organismu.
V čem jsou PUFA
Je důležité zmínit, že ne všechny oleje jsou “špatné” a liší se obsahem PUFA ve svém složení. Za bezproblémové jsou považovány především panenský olivový olej, kakaové máslo, kokosový nebo avokádový olej, a samozřejmě také tuky živočišného původu: maso, mléčné výrobky, lůj či sádlo.
Kde PUFA rozhodně najdeš:
- rostlinné oleje: slunečnicový, řepkový, sojový, mandlový, lněný, konopný, dýňový, sezamový, z vlašských ořechů i arašídů
- rostlinné náhražky a margaríny
- sója a sójové výrobky
- sušenky, hotovky, jídla z jídelen nebo fast foodů
- skot, drůbež i ryby z velkochovů krmené nevhodnými krmivy
- semena: mák, semínka konopná, chia, dýňová, slunečnicová nebo lněná
- ořechy a másla z nich: vlašské, lískové, kešu, para, arašídy, pistácie
Zdrojů PUFA je opravdu spousta a úplně je vyřadit ze svého jídelníčku není pro spoustu lidí reálné. Zvláště v případě, kdy tyto potraviny obsahují mnoho jiných látek, vitamínů, minerálů či vlákniny, které jsou pro tělo prospěšné.
Co tedy s tím? Hlavně to nepřehánět. Už dlouho se říká, že nejlepší strava je ta, která je bohatá a různorodá a toho bychom se drželi.
PUFA v péči o pleť
Jestli někde ale na PUFA dáváme opravdu velký pozor, je to péče o pokožku. Nestabilní a nešetrné oleje s vysokým obsahem PUFA jsou zranitelné vůči světlu, teplu a kyslíku a důsledkem je jejich oxidace a předčasné stárnutí pleti.
Pozor především na slunečnicový olej: je nadměrně rafinovaný, průmyslově zpracovaný a zoxidovaný, a z nějakého důvodu velmi často používaný. A to i v přírodní kosmetice.
Při nošení PUFA na pleti k oxidaci dochází velmi rychle už jenom z toho důvodu, že je lidské tělo takový malý, horký tropický prales. Přidej k tomu UV záření ze sluníčka a poškození buněk je na světě.
Proto při tvorbě našich produktů vycházíme ze surovin s minimálním obsahem PUFA. Hlavní složkou naší kosmetiky je hovězí lůj (cca 85 % každého produktu), který obsahuje nasycené mastné kyseliny, a jojobový olej (cca 15 %), který obsahuje především mononenasycené mastné kyseliny. Obojí je odolnější vůči vnějším vlivům a velmi podobné přirozenému kožnímu mazu naší pokožky, díky čemu se dokonale vstřebává.
Mezi další naše suroviny pak patří kokosový olej složený z nasycených mastných kyselin nebo kakaové máslo (nasycené a mononenasycené). Jedinou surovinou, kterou používáme, a která má vyšší obsah PUFA, je šípkový olej v Omlazujícím loji pro jeho perfektní omlazující a rozjasňující účinky. Do Omlazujícího loje ale přidáváme přírodní vitamín E, který je silným antioxidantem, účinně chrání před oxidací a zajišťuje stabilitu oleje.
Hovězí lůj: maximum výživy, minimum PUFA
Takže jaký tuk v péči o pleť používat? Odpověď je jednoduchá: hovězí lůj. Je to surovina, na kterou se v posledních letech dost zapomnělo, přitom je to to nejlepší, co si na pleť můžeš dát. Když pochází od krav krmených přirozenou pastvou, obsahuje extrémně nízké množství PUFA (1-5 %). Zároveň je tzv. bioidentický s lidskou pokožkou, to znamená, že je jeho složení tuků téměř stejné jako složení lipidů naší pleti.
Díky tomu je naše pokožka schopná lůj dokonale vstřebat, snadno přijmout a jeho mastné kyseliny “rozpoznat” jako své vlastní. To zvyšuje účinnost loje při vyživení pokožky, zklidnění podráždění a podpoře přirozené regenerace.
Více o vlastnostech loje, jeho složení a účincích najdeš v blogu ZDE.
A pokud chceš hovězí lůj v péči o pleť vyzkoušet, jdi sem ->
zdroje:
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8197201/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11193910/
https://tuttofare.com.au/blogs/news/are-seed-oils-bad-for-your-skin
https://www.absolutelypure.com/blogs/news/pufa-content-of-75-cosmetic-oils